יפעת דוננברג   052-2585291

אימון, ייעוץ והכוונה למשפחתיות מאוזנת וקשובה - יפעת דננברג | כלים קשובים

CBT

מה זה טיפול CBT?

שיטת הטיפול הקוגניטיבית התנהגותית, Cognitive behavioural therapy, היא התערבות מבוססת ראיות בעלת תוצאות חזקות ביותר.

היא נבדלת משיטות טיפול פסיכולוגי אחרות בכך שהיא מדגישה את השילוב בין קוגניציה (חשיבה), פעולה והתנהגות ובהיותה ישירה, אקטיבית, קצרת מועד, משתפת, גלויה ומונחית על ידי ראיות ומחקרים קליניים בלבד.

בהיות טיפול קוגנטיבי התנהגותי תהליך אקטיבי, מכוון מטרה וממוקד, המטפל מאותגר ונמדד כל העת בהתקדמותו לקראת השגת מטרות הטיפול:

בטיפול קוגניטיבי-התנהגותי אין מטופל שנכשל, יש מטפל ושיטת טיפול שצריכים להתייעל ולהשתפר.

המטרה העיקרית של CBT היא לעזור למטופל להוביל שינוי בדפוסי חשיבה והתנהגות ובכך לשפר את איכות חייו, לא על ידי שינוי הנסיבות בהן הוא חי, אלא על ידי קידום היכולת להגביר שליטה על תפיסתו לגבי נסיבות הללו.

איך זה ששיטת CBT כל כך מצליחה?
סיבה מרכזית לפריצה המהירה של טיפול קוגניטיבי-התנהגותי ללב הפסיכולוגיה הטיפולית, היא שהשיטה נחקרת כל הזמן, באופן מקיף מאוד, תוך שהיא מתאימה למבנה ולמערך של מחקרים קליניים מבוססי ראיות.

במילים אחרות, כפי שרופאים מעריכים את יעילותה של תרופה חדשה, כך יכולים הקלינאים להעריך את היעילות של פרוטוקול ספציפי להפרעה ספציפית.

סוף סוף הגענו למנוחה ולנחלה - אנחנו יכולים להירגע, הפסיכולוגים הקליניים, העו״סים הקליניים, הפסיכיאטרים ומומחי הנפש המוסמכים הנוספים - מידת היעילות של הטיפול הנפשי נמדדת באופן מבוקר, בסטנדרטים מדעיים (ביקורת בהמשך).
הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי מצליח להיבחן בתוך מערכי ניסוי ומחקר, מעצם החתירה שלו לעבר שינויים ברורים, מוסכמים ו״אובייקטיביים״, שניתנים למדידה במחשבות, ברגש ובהתנהגויות.

סיבה קריטית נוספת לשגשוגה של הפסיכותרפיה הקוגניטיבית-התנהגותית היא שהשיטה מביאה לתוצאות מהירות ועמידות.
לטוב ולרע, זו רוח התקופה.
למטופלים יש כיום הרבה פחות סבלנות לתהליכים טיפוליים ממושכים, כמו הטיפול הפסיכולוגי המסורתי / הפסיכודינמי.
טיפול קוגניטיבי התנהגותי מספק למטפל קרקע לבחון עם המטופל את המחשבות, האמונות, ההתנהגויות והרגשות שדורשים הבהרה, ובהמשך לכך לפתח דרכים חדשות להתמודדות יעילה ולפתרון בעיות.

עוד הסבר לזינוק בטיפולי CBT הוא ראיית עולם של אמפיריזם שיתופי (Collaborative empiricism):

מונח קצת מפוצץ, אבל הרעיון מאחוריו פשוט - טיפול CBT הוא תהליך מערכתי בו מטפל ומטופל עובדים יחד כדי לקבוע יעדים משותפים בטיפול, עבודת צוות של מומחה ונעזר, שמוכרת כיום כאחד מסוכני השינוי העיקריים בטיפול קוגניטיבי התנהגותי.

מתי כדאי לפנות לטיפול CBT?

הפרעות ששיטת CBT יעילה עבורן:
טיפול התנהגותי-קוגניטיבי מתאים לילדים, בני נוער ומבוגרים. מאות מחקרים מלמדים פעם אחר פעם על יעילותו במגוון הפרעות וקשיים נפשיים. בואו לראות כיצד רואה השיטה חלק מההפרעות בהן היא יודעת לטפל:

טיפול בפוביות

טיפול בחרדות

התקפי חרדה / פאניקה

הפרעת לחץ פוסט טראומטית (PTSD)

אכילה רגשית

ניהול ושליטה בכעסים

בעיות שינה

OCD- הפרעה טורדנית כפייתית

חרדת מבחנים

מחשבות טורדניות

חרדה חברתית

דיכאון

חרדת נהיגה

דימוי עצמי וביטחון עצמי נמוך

דחיינות

הפרעות אישיות

חרדות ופחדים אצל ילדים

OCD אצל ילדים ובני נוער

התקפי זעם אצל מבוגרים, מתבגרים וילדים

משברים

התמכרויות

אבל פתולוגי

שליטה בדחפים

כמה זמן נמשך טיפול CBT?

ציבור הלקוחות דורש היום, ובצדק, מענה פסיכולוגי בזמן קצר, איכותי, מקצועי, במחיר שאפשר לחיות איתו ובעיקר - שיניב תוצאות.
מומחי CBT, מחקרים ופרוטוקולים טיפוליים מעלים דעות שונות לגבי אורכו של טיפול קוגניטיבי התנהגותי , אך ניתן לומר שאורך הטיפול נמצא בטווח של 10-20 מפגשים.
יכולים כמובן להיות מקרים בהם הטיפול יימשך מעבר ל- 20 מפגשים, אבל גם להיפך - במקרים מסוימים ניתן לקבל ייעוץ ממוקד להקניית מיומנויות התמודדות אפילו במפגש טיפולי אחד.

מתלבטים בין טיפול CBT או טיפול תרופתי?

יש הרבה מאוד מצוקות פסיכולוגיות שאינן מסווגות כהפרעה פסיכיאטרית ספציפית כלשהי, שטיפול CBT יכול להיות יעיל מאוד בטיפול בהן:
למשל, ניהול כעסים, בעיות בזוגיות ובמשפחה, חוסר אסרטיביות, התמודדות עם לחץ, אימפולסיביות, ועוד.
לחלק מהבעיות הללו ניתן לקבל מענה תרופתי, אך יש לקחת בחשבון שלעיתים מדובר בחומרים בעלי תופעות לוואי שקשה להיפרד מהם.
בעקבות פיתוחן של תרופות אנטי-דיכאוניות (מסוג SSRI) חדשות ובטוחות הרבה יותר, ישנה עליה ניכרת בשיעור המטופלים שנוטלים תרופות כדי להתמודד עם דיכאון, חרדה, או עם לחצי היום-יום.
מצד אחד זהו תהליך חיובי, שכן אחרת אותן בעיות היו נשארות ללא מענה.
מצד שני, נכון ל-2021, התרופות מטפלות רק בסימפטומים, והנטייה לחוש דיכאון או חרדה נשארת – התוצאה היא שאנשים מפתחים תלות בתרופות במשך רוב או כל חייהם, כאשר טיפול ארוך טווח ויעיל לא פחות קיים.
לעיתים קרובות, טיפול תרופתי בשילוב טיפול CBT יביא לתוצאות מצויינות בטווח קצר. תוצאות שישמרו לטווח רחוק.

האם טיפול CBT אונליין יעיל כמו טיפול

רבים תוהים - בייחוד בימי הקורונה - האם טיפול פסיכולוגי באינטרנט, ובפרט טיפול קוגניטיבי התנהגותי יעיל כמו פגישות עם מטפל פנים אל פנים? התשובה תלויה בצרכי המטופל ובמיומנויות המטפל. ישנן שיטות טיפול שיכולות בהחלט לעבוד גם מרחוק, דרך טכנולוגיות חדישות. למעשה, מספר מחקרים שבחנו טיפול מרחוק עבור מגוון הפרעות נפשיות העלו שהוא נוטה להיות יעיל להפליא.
עבור הפרעות מסוימות טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) אפקטיבי, ככל הנראה, בתצורה טלפונית או באפליקציות וידאו (סקייפ או זום) ממש כמו בפגישה פנים אל פנים. ה-CBT נועד לעורר בכמה מפגשים עם מטפל את המודעות לדפוסי חשיבה שליליים וללמד כיצד להגיב למצבים מאתגרים ומחשבות שליליות בדרך אפקטיבית יותר, שתגרום לפחות מצוקה רגשית.

"כול ילד הוא מתנה, את זה כולם יודעים, מתנה בלי פתק החלפה ובלי חוברת הוראות.

איך פותחים את עטיפת המתנה המיוחדת שלי כך שהאוצר שבפנים ייחשף לעולם"